Przyszłość zielonych miast
Szacuje się, że do połowy tego stulecia ponad 70% ludności świata będzie zamieszkiwać tereny aglomeracji miejskich, które będą coraz bardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe. Już teraz stajemy przed wieloma wyzwaniami związanymi z klimatem, które wymuszają poszukiwanie nowych i ulepszanie istniejących rozwiązań służących poprawie jakości życia w miastach.
Miasta pochłaniają ogromne ilości energii i są odpowiedzialne za generowanie emisji ponad 70% gazów cieplarnianych. Z tego powodu są szczególnie narażone na skutki zmian klimatycznych. Do tego kurczące się zasoby planety i ciągle rosnąca populacja zmieniają obraz miast przyszłości. Budowanie przyjaznych aglomeracji lub ich przebudowa i modernizacja będą musiały iść w parze z harmonijnym połączeniem z otoczeniem naturalnym oraz dbaniem o bioróżnorodność. Nie będzie na to lepszego czasu niż obecnie.
Nowy paradygmat rozwoju i urbanizacji
Wiele nowych rozwiązań, idei jest już testowanych na świecie, czego przykładem są Chiny, gdzie powstaje wiele nowych miast. Poddaje się jednak w wątpliwość, czy megamiasta o wysokiej koncentracji zagęszczenia ludności to właściwa droga. Związane jest to z wysokimi emisjami, wynikającymi z przemieszczania towarów, ludzi, żywności i wody. Chińczycy rozumieją zrównoważony roz...