Urząd Statystyczny podaje, że w 2018 r. na terenie Polski znajdowało się 16 020 cmentarzy, z czego 4196 to obiekty zabytkowe. Mimo że w wojewódzkich rejestrach zabytków znajduje się 1/4 zasobu polskich cmentarzy, to szacunek w zakresie ochrony i kształtowania przestrzeni należy się wszystkim miejscom pochówku, bez względu na status czy rangę. Wszak cmentarze są stale obecne w życiu człowieka. Stanowią ważny element krajobrazu. Splatają się nań przeszłość, teraźniejszość, przyszłość i dlatego trzeba podjąć wieloaspektowe działania, aby 
(prze)trwały jako melancholijne, skłaniające do kontemplacji, zachęcające do spacerów ogrody pamięci. Ową wieloaspektowość gwarantuje ? będąca znakiem naszych czasów ? rewitalizacja. 
Diagnoza i leczenie
Rewitalizacja dosłownie tłumaczona z języka łacińskiego znaczy tyle co ożywiać, przywracać do życia (łac. re + vita). Czy zatem nie jest pewnym nadużyciem łączenie cmentarzy z tym procesem? Ależ nie! Paradoksalnie, cmentarz ? choć przeznaczony do deponowania zwłok i szczątków ? tak naprawdę ma służyć nam, żywym.
Przed wdrożeniem leczenia chorej, okaleczonej przestrzeni niezbędna jest diagnoza. Aby wdrażać programy rewitalizacji, konieczne jest zatem zdefiniowanie problemów w zakresie zarządzania, funkcjonowania polskich cmentarzy. 
W związku z restrykcyjnymi wymogami sanitarnymi i geomorfologicznymi nowe inwestycje cmentarne są rzadkością, co w zderzeniu z negatywnymi tren...