Psy i koty należą do tych zwierząt, które najliczniej i najczęściej towarzyszą człowiekowi. Niekiedy wpisują się w krajobraz miast, tworząc ich swoisty klimat, a niekiedy powodują liczne sąsiedzkie konflikty.

Psy żyją wyłącznie z człowiekiem, a osobniki występujące na wolności są wyłapywane i umieszczane w schroniskach. W miastach powstaje infrastruktura sprzyjająca ich wspólnemu z ludźmi bytowaniu w przestrzeni publicznej (typu psie wybiegi czy psie toalety), a na ich właścicieli nakładane są liczne obowiązki. Natomiast koty z powodzeniem żyją zarówno na wolności, jak i u boku człowieka, jednak nie mogą liczyć na tak powszechne zainteresowanie i zrozumienie dla swoich potrzeb ze strony ludzi, z jakim spotykają się psy.

Psie dylematy

Problematyka bytowania psów i kotów dotyczy wielu miast ? zarówno mniejszych, jak i większych. Prześledźmy ją na przykładzie Poznania. Na terenie miasta zarejestrowanych jest ok. 40 tys. psów. Obowiązek rejestracji dotyczy tylko tych psów, których właściciele na stałe mieszkają w Poznaniu. Tak więc rzeczywista liczba tych zwierząt z pewnością zdecydowanie przekracza oficjalne statystyki. Każdy pies jest przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia wyprowadzany w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Jeżeli przyjmiemy, że tylko połowa z nich wyprowadzana jest na terenach publicznych, takich jak ulice czy zieleńce, to w ciągu całego dnia problem ten dotyczy co najmniej ok. 40 tys. zw...