Magdalena Tomżyńska

Dla większości ludzi podglądanie ptaków to miły, spokojny wypoczynek. Setki ludzi łączy obserwowanie ptaków z niedzielnymi spacerami po lesie, wakacyjną wędrówką, wspinaczką po górach. Najwięcej ptaków żyje w starych lasach liściastych, na podmokłych łąkach, zarośniętych stawach i nad morzem. Spacer w takich okolicach to oczywiście wielka przyjemność obcowania z pięknem natury.

Ornitolodzy zanotowali w Polsce obecność 431 gatunków ptaków, ale regularnie występuje tylko około 271. Pozostałe to „rzadkości”, zabłąkane ptaki z południa, Atlantyku, Syberii, Arktyki lub Ameryki, zalatujące czasem kilka razy na stulecie [Fot. 1. Kalina japońska 'Cascade' (Viburnum pilicatum)].

Najlepsze są drzewa i krzewy z gęstym listowiem

Także w miastach ptaki stanowią istotny składnik przyrody. Są w tym środowisku najliczniej reprezentowaną i najbardziej zróżnicowaną gatunkowo grupą zwierząt kręgowych. Możemy je spotkać wszędzie. W budynkach gniazdują najczęściej: wróbel, kawka, jerzyk, mazurek, sierpówka, gołąb miejski, kopciuszek. Zdarzają się także ptaki drapieżne, takie jak sowa pójdźka czy sokół pustułka. Ale najwięcej ptaków buduje gniazda w gęstwinie drzew i...