Krzysztof Kasprzak, Beata Raszka

Prawo ochrony środowiska1 (P.o.ś.) określa m.in. zasady prowadzenia ochrony środowiska w zagospodarowaniu przestrzennym i przy realizacji inwestycji (dział VII, art. 71-76). Zasady zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska stanowią podstawę do sporządzania i aktualizacji koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, strategii rozwoju oraz planów zagospodarowania przestrzennego województw, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
W koncepcji, strategiach, planach i studiach określa się rozwiązania niezbędne do zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń, zapewnienia ochrony przed nimi oraz przywracania środowiska do właściwego stanu. Ustala się także warunki realizacji przedsięwzięć, umożliwiające uzyskanie optymalnych efektów w zakresie ochrony środowiska. Przeznaczenie i sposób zagospodarowania terenu w jak największym stopniu powinny zapewniać zachowanie jego walorów krajobrazowych.
W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego należy zapewnić możliwości utrzymania równowagi przyrodniczej i dobrze przemyśleć gospodarkę zasobami środowiska. Realizacja tego następuje przez ustalanie programów wykorzystania powierzchni ziemi, w tym na terenach eksploatacji złóż, racjonalnego gospodarowania gruntami, a także przez uwzględ...