Postęp rokujący nadzieje
Patrząc z perspektywy ochrony klimatu, koniec ubiegłego roku zdominowało jedno wydarzenie: Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Cancun (Meksyk). Poprzedni szczyt klimatyczny (w 2009 r.) nie przyniósł oczekiwanego przełomu. Czy COP 16 spełnił pokładane w nim nadzieje?
 
Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody
Klimat to obecnie polityczny temat numer jeden na świecie, który ma też dominujący wpływ na przyszłość światowych gospodarek. Ubiegłoroczny szczyt klimatyczny ONZ w Cancun zakończył się przyjęciem „zrównoważonego pakietu decyzji”, co stanowi solidny fundament do wypracowania nowego porozumienia o klimacie. Zawiera on m.in. decyzje w sprawie celów redukcyjnych krajów rozwiniętych i działań redukcyjnych krajów rozwijających się, wraz z zasadami ich monitorowania, raportowania i weryfikacji, a także udzielanej pomocy i efektu redukcyjnego.
W Cancun utworzono mechanizmy wspierania transferu technologii, a także redukcji emisji w wyniku wylesiania i degradacji lasów (tzw. REDD+), dzięki któremu łatwiej będzie przeciwdziałać wylesianiu zagrażającemu rolnictwu i powodującemu problemy z dostępem do wody.
Ustanowiono ramy dla szeroko rozumianych działań adaptacyjnych &ndas...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?