W punktach skupu złomu metali żelaznych i nieżelaznych powszechnie prowadzona jest zbiórka odpadów metalowych od ludności oraz od firm zajmujących się rozbiórką konstrukcji metalowych. Utworzenie takiej placówki stanowi przedsięwzięcie proekologiczne.

Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko1, skup złomu zaliczany jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Dlatego też wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia. Po jej uzyskaniu występuje się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów i dopiero po jego zdobyciu można rozpocząć skup złomu w utworzonym punkcie.
 
Klasyfikacja
Wspomniana ustawa wprowadziła wymóg uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanych przedsięwzięć „mogących zawsze znacząco”, a także „mogących potencjalnie znacząco” oddziaływać na środowisko. Do czasu wydania przepisów wykonawczych do tej ustawy, określających wspomniane przedsięwzięcia, stosowane są dotychczasowe akty prawne. Za przedsięwzięcia „mogące zawsze znacząco” oddziaływać na środowisko uważa się inwestycje wymagające sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?