Powszechnie uważa się, że ptaki drapieżne zamieszkują tylko rozległe lasy i góry. Okazuje się jednak, że istnieje skrzydlaty drapieżnik, który wyśmienicie przystosował się do życia w warunkach daleko odbiegających od naturalnych. Pustułka jest w Polsce jedynym ptakiem drapieżnym, który powszechnie gniazduje w miastach w bliskim sąsiedztwie człowieka.

Pustułka jest szeroko rozpowszechnionym sokołem. Jako gatunek lęgowy spotykany jest w zasadzie w całej Europie (za wyjątkiem północnych jej krańców). Podobnie wygląda rozmieszczenie pustułki w Azji, gdzie sięga aż do Japonii i po wschodnie krańce Rosji. Nie gniazduje na rozległych obszarach tundry położonych na północy kontynentu, na pustyniach Chin i Mongolii ani w większej części Indii i Półwyspu Malezyjskiego. Występuje natomiast w znacznej części Afryki, omijając Saharę oraz lasy deszczowe dorzecza Konga.
Pustułka jest gatunkiem licznym na większości terenów w granicach swojego areału występowania. Oprócz miast i terenów zurbanizowanych, pustułka zasiedla różne tereny otwarte, unikając tylko rozległych i zwartych kompleksów leśnych, bezdrzewnych bagien oraz pustyń. Odpowiadają jej otwarte obszary trawiaste, urozmaicone małymi lasami i zadrzewieniami, np. stepy, sawanny czy mokradła. Najliczniej zasiedla krajobraz rolniczy ukształtowany w wyniku działalności człowieka. Łąki poprzeplatane niewielkimi zadrzewieniami, pastwiska i grunty orne zapewniają temu gatunkowi odpowiednie miejsca lęgowe i żerowiska. ...