Niewiele jest materiałów wykorzystywanych przez człowieka od starożytności po współczesność, które przeszły drogę od fascynacji niezwykłymi właściwościami, poprzez euforię i powszechne stosowanie, do panicznego lęku na sam dźwięk ich nazwy. Na pewno jednak należy do nich azbest.

Nazwa ta określa naturalnie występujące włókniste krzemiany metali, które dzięki wyjątkowym i pożądanym przez człowieka właściwościom, takim jak niepalność, odporność chemiczna i mechaniczna, właściwości izolacyjne oraz łatwość łączenia z innymi materiałami, znalazły powszechne zastosowanie w budownictwie, energetyce, w branży chemicznej i transportowej – łącznie w ponad trzech tysiącach (!) różnego typu wyrobów i technologii.
Jednak po udowodnieniu szkodliwego oddziaływania azbestu na układ oddechowy cechy wcześniej uważane za nadzwyczajne stały się niezwykle uciążliwe i kłopotliwe dla ludzi i środowiska. Większość opracowań na temat zanieczyszczenia azbestem dotyczy środowiska pracy – ze względu na znaczny poziom zapylenia. A przecież warto pochylić się również nad obecnością pyłu azbestowego w środowisku komunalnym, rozumianym jako przestrzeń bytowania mieszkańców miast i wsi.
Włókna azbestowe uznawane są za niezwykle groźne zanieczyszczenie środowiska, mogące powodować schorzenia układu oddechowego, a w szczególności azbestozę (pylicę azbestową), raka płuc, między...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?