Rachunek sumienia
Kolejny sezon grzewczy już w pełni. Czy nadal, mimo wdrożenia tzw. rewolucji śmieciowej, w gospodarstwach domowych wykorzystywany jest opał nie do końca pozyskany legalnie?
Ujemną stroną procesu spalania jest zanieczyszczenie środowiska związkami chemicznymi, które wraz z dymem przedostają się do atmosfery. Gaz ziemny, olej opałowy, drewno lub węgiel kamienny są najczęściej stosowanym w gospodarstwach domowychopałem. Należą one do tzw. grupy paliw legalnych, dopuszczonych do spalania w piecach. Jednak każde z nich emituje do atmosfery różnego rodzaju zanieczyszczenia,m.in. tlenki węgla, siarki i azotu.
Na nieprzyjemne zapachy z komina stosunkowo często narzekają np. mieszkańcy Poznania. ?Wsezonie grzewczym strażnicy interweniują na zgłoszenia mieszkańców ok. 550 razy. Jednak okazuje się, że większość zgłoszeń dotyczy spalania węgla kamiennego i jego produktów pochodnych. Nawet popularny ekogroszek przy spalaniu wydziela duże ilości gęstego dymu o żółtozielonejbarwie. Pomimo uciążliwościtzw. legalny materiał opałowy można spalać w piecach? mówi Waldemar Matuszewski, naczelnik Wydziału Koordynacji Służb Straży Miejskiej Miasta Poznania (SMMP).
Jednak nie wszyscy ?zadymiają? atmosferę legalnie.Spalanie odpadów w przydomowych kotłowniach to nadal poważny problem, szczególnie w tzw. okresie grzewczym.? W przyrodzie nic nie ginie bez śladu. Przy spalaniu tworzyw sztucznych powstająszkodliwe substancje, np. dioksyny i...