Wodociągi Miejskie w Radomiu wraz z pojawieniem się funduszy unijnych od ponad 10 lat realizują program rozbudowy i modernizacji gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Radom.

Program podzielono na etapy, a obecnie kończony jest drugi. Obie fazy dotyczyły zapewnienia możliwości odpowiedniego zagospodarowania osadów na terenie oczyszczalni ścieków w Radomiu. Kalendarium tych inwestycji jest następujące:

  • 2003-2009 (etap I) ? zaprojektowanie, budowa i uruchomienie instalacji do odwadniania i suszenia osadów ściekowych,
  • 2009-2015 ? eksploatacja wybudowanej suszarni i pras,
  • 2012-2015 (etap II) ? rozbudowa i optymalizacja energetyczna instalacji powstałych w etapie I. 

Etap I

Przed przystąpieniem do I etapu modernizacji oczyszczalni ścieków w Radomiu gospodarka osadowa stanowiła jedno z wyzwań inwestycyjnych, wymagających usprawnienia procesów technologicznych. Problemami, z którymi należało się zmierzyć, były m.in. wysoka zawartość frakcji organicznej (ok. 70%) czy też zła jakość osadów ściekowych, w tym wskutek dużego udziału w nich ścieków z przemysłu garbarskiego. Oczyszczalnia nie była także wyposażona w instalację fermentacji, a uwodnienie osadów po obróbce na prasach wynosiło 75-80% (23-25% s.m.). Produkowany osad odwodniony po obróbce na prasach w ilości ok. 80 ? 90 t/d zasadniczo wykorzystywano jedynie do rekultywacji terenów zdegradowanych i...