Koszty prowadzenia działalności ponoszone przez przedsiębiorstwa wod-kan niezmiennie budzą emocje (ich wysokość oraz celowość). To nie tylko element analizowany podczas weryfikacji taryf i brany pod uwagę przy ich zatwierdzaniu przez rady gmin, ale również kwestia analizowana i komentowana przez NIK, UOKiK, media, a w ostatnim czasie także przez przedstawicieli rządu. 

W niniejszym raporcie, postanowiliśmy skupić się tylko na jednym, wybranym elemencie kalkulacji taryf, czyli na kosztach stałych działalności wod-kan, za które na potrzeby niniejszego raportu uznaliśmy koszty amortyzacji, wynagrodzeń, opłat środowiskowych, innych podatków i opłat publicznoprawnych (w tym podatku od nieruchomości) oraz koszty zakupu energii elektrycznej (oczywiście ze świadomością, iż tylko część tego kosztu ma charakter kosztu stałego). Analiza w przedmiotowym zakresie miała w założeniu pomóc odpowiedzieć na pytanie, w jakim zakresie taryfy przedsiębiorstw wod-kan są determinowane przez koszty, które de facto pozostają niezależne od wielkości świadczonych przez te przedsiębiorstwa usług, a na ich wysokość i dynamikę zmian same przedsiębiorstwa mają ograniczony wpływ. 

Firmy biorące udział w ankiecie podzieliliśmy na trzy grupy, za kryterium podziału przyjmując wielkość sprzedaży wody (ilość wody zafakturowanej odbiorcom). Do pierwszej grupy zakwalifikowaliśmy przedsiębiorstwa sprzedające rocznie mniej niż 1 milion m3 wody,...