Powstanie nowego pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym znacząco zmieni prawodawstwo dotyczące odpadów. Czy będzie miało wpływ na branżę recyklingu? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Stanie się to poprzez działanie na rzecz wdrożenia środków i działań, które będą miały faktyczny wpływ na codzienną działalność biznesową przedsiębiorstw z branży recyklingu. Jednakże przed opisaniem środków, na rzecz wdrożenia których działa Europejska Konfederacja Recyklingu (EuRIC), istotne jest wyjaśnienie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nadrzędnym celem EuRIC jest reprezentowanie interesów europejskiej branży recyklingu w instytucjach europejskich, a jednym z priorytetów jest Plan działania1 stworzony przez Komisję Europejską. Stanowi on część pakietu wraz z propozycjami ustawodawczymi, w którym stwierdza się: Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, gdzie wartość produktów, materiałów i zasobów w gospodarce utrzymana jest tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów ograniczone do minimum, stanowi istotny wkład w wysiłki UE zmierzające do stworzenia zrównoważonej, niskoemisyjnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki. Zasadniczo takie przejście jest nie tylko przydatnym dodatkiem, ale też konieczną zmianą.

Według prognoz, klasa średnia na świecie do 2030 r. osiągnie liczebność 4,9 mld, dlatego też gospodarka liniowa oparta na dewizie ?weź, użyj i wyrzuć? po prostu nie jest zrównoważona...