Recepta na zdrową wodę
Farmaceutyki stanowią coraz większy problem dla środowiska. Zawarte w wodzie są zagrożeniem dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin ? podkreślał prof. Jan Pawełek na konferencji Wodo-Trendy 2019. Podczas spotkania szukano sposobu na skuteczne usunięcie rosnącej fali farmaceutyków i innych mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków.
Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego przy współpracy agencji reklamowej VIS Media stworzyło wydarzenie podejmujące jeden z najbardziej palących tematów branży wod-kan w ostatnim czasie. ?Operacja H2O, czyli antidotum na współczesne zagrożenia środowiska wodnego, leki i mikroplastik w wodzie? to temat konferencji, która odbyła się w dniach 24?25 października w Ustroniu.
Ozonowanie lekiem na całe zło?
Czy tytułowym antidotum może być ozonowanie? Zastanawiał się nad tym m.in. Józef Natonek ? prezes Wodociągów Jaworzno, w których zainaugurowano innowacyjny projekt usuwania farmaceutyków ze ścieków za pomocą ozonu. Głównym założeniem inwestycji realizowanej przy udziale środków z NFOŚiGW jest redukcja farmaceutyków o 80?90% przy wyeliminowaniu powstawania szkodliwych substancji kancerogennych.
Prezes Natonek podkreślał, że stężenie farmaceutyków w ściekach niebezpiecznie wzrasta, a niestety nie ma w naszym kraju jasnych przepisów wykonawczych nakazujących usuwanie tych substancji ze ścieków. ? Mam nadzieję, że podjęty przez nas projekt badawczy stanie się wyznacznikiem oraz wzorcem do opracowania wytycznych mówiących jak radzić sobie z farmaceutykami w oczyszczalniach. Efekt naszych badań poznamy już za dwa lata ? mówił.
? Badania w Jaworznie będą skupiały się na tym, aby usprawnić technologię ozonowania, czyli wyeliminować całkowicie pojawianie się związków kancerogennych oraz zniwelować wpływ pory roku na efektywność oczyszczania (niska temperatura wpływa niekorzystnie na proces ozonowania). Będziemy też sprawdzać, czy będzie można podczyszczać w ten sposób ścieki przemysłowe. Zakładamy znaczne obniżenie kosztów ozonowania, ponieważ zastosowana technologia SPID jest dziesięciokrotnie tańsza niż obecnie stosowane w Europie i na świecie ? wyjaśniał dr Robert Muszański z firmy WOFIL ? wykonawcy jaworznickiego projektu.
Farmaceutyki i nie tylko
Temat niebezpieczeństwa wynikającego z obecności farmaceutyków w wodzie, ich źródła i sposoby eliminacji przedstawił prof. Jan Pawełek z UR w Krakowie. Jak podkreślał, rynek leków rozwija się szybciej niż gospodarka kraju, co pokazuje, że problem obecności niebezpiecznych substancji w środowisku będzie narastał. Największy wzrost spożycia leków obserwowany jest w grupie tzw. NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niestety obecnie stosowane technologie oczyszczania ścieków nie są dostosowane do usuwania tych substancji.
?Istotnym działaniem w celu ograniczenia dostawania się farmaceutyków do środowiska jest doskonalenie prowadzenia gospodarki lekami w zakresie ich używania i utylizacji niewykorzystanych środków ? podkreślał prof. Pawełek.
Podczas konferencji poruszono także kwestię występowania mikrozanieczyszczeń typu EDCs w środowisku oraz zasady i potrzeby monitorowania jakości wody w kontekście zarzadzania ryzykiem. Odbyły się warsztaty z szacowania ryzyka dla ujęcia wody w świetle nowej ustawy Prawo wodne.
Jak zatrzymać pracownika
Zwieńczeniem sesji wykładowych był panel dyskusyjny pt. ?Nie tylko wypchany portfel ? recepta na zmotywowanego i lojalnego pracownika?, podczas którego przedstawiciele wodociągów oraz eksperci z zakresu Human Resources i komunikacji zastanawiali się, w jaki sposób radzić sobie z odpływem pracowników, rekrutować nowych i budować zaangażowanie w pracy. HR manager i trener biznesu, Marta Chmura, przekonywała, że jest wiele możliwości motywowania poza tymi finansowymi. Najprostsza i najtańsza jest oczywiście pochwała, ale oprócz tego np. prywatna opieka medyczna, rozbudowany system socjalny, dodatkowe narzędzia pracy i szkolenia (obecnie bardzo pożądane przez pracowników narzędzie motywacyjne). ? Jest tego sporo, wystarczy się zastanowić, co przedsiębiorstwo moe zaoferować swoim pracownikom. Ale najistotniejsze jest, aby najpierw zdefiniować potrzeby pracowników ? podkreślała prelegentka.
Martyna Matuszczak