Recykling magnesów neodymowych

 

Ograniczony dostęp do pierwiastków ziem rzadkich zmusza do szukania sposobów radzenia sobie z tym problemem. Recykling magnesów neodymowych jest jednym z nich.

 

Magnesów neodymowych wyekstrahowanych z dysków twardych komputerów nie można przetworzyć ?wprost?. Pierwszą przeszkodę stanowi powłoka niklowa pokrywająca magnesy, chroniąca przed korozją oraz zabezpieczająca przed wykruszaniem się poszczególnych cząstek. Magnesy są bowiem spiekami, czyli powstają przez spieczenie cząstek proszku. W spiekach magnesów1, 2 obecnie stosuje się powłoki jednoskładnikowe z Ni, Zn, Al, Cr lub Sn oraz powłoki wielowarstwowe: Ni-Zn, Ni-Cr, Ni-Cu, a nawet Ni-Cu-Ni. Ponadto, wykorzystane mogą być również metale szlachetne, np. Ag czy Au. Niekiedy występują również powłoki niemetaliczne, np. z tworzyw ceramicznych. Magnesy w dyskach twardych pokrywane są najczęściej powłokami Ni lub Ni-Cu.

 

Budowa magnesu

 

Metodą mikroanalizy rentgenowskiej (EDS) zidentyfikowano powłoki badanych magnesów. Wyniki wskazują na to, że są to powłoki jednoskładnikowe jednowarstwowe z Ni, a w niektórych przypadkach dwuskładnikowe Ni-Cu (nikiel ? miedź). Warstwa Ni jest grubsza i znajduje się po zewnętrznej stronie magnesu, natomiast warstwa Cu jest cieńsza i znajduje się pod nią, właściwie pomiędzy magnesem a warstwą Ni...