Do tej pory tylko niższe ceny surowców z recyklingu w porównaniu z surowcami pierwotnymi mogły generować popyt. W przypadku wyższych cen recyklatów tylko w tych przedsiębiorstwach, gdzie jest wprowadzona polityka środowiskowa, popyt nie maleje do zera. 

Strategia przedsiębiorstwa oparta na tej polityce oraz działania PR mogą ograniczyć spadek popytu. W obecnej legislacji europejskiej nie spotykamy uregulowań dających preferencje surowcom z recyklingu. Szeroko dyskutowane rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR) ma to zmienić.

Ceny ropy i energii

Koszty produkcji surowców z recyklingu są ściśle określone przede wszystkim cenami energii, które znacznie wzrosły w ostatnich latach, wpływając na spadek ich atrakcyjności. Z kolei niskie ceny ropy naftowej, które przede wszystkim wpływają na ceny surowców pierwotnych, mogą spowodować, że różnice w cenach będą jeszcze bardziej drastyczne. 

Dodatkowo stosowanie samych recyklatów dla przetwórców wiąże się z innymi komplikacjami. Przedsiębiorcy, aby je stosować, muszą bardziej ingerować w proces produkcji w celu utrzymania odpowiedniego poziomu jakości gotowego produktu. Pod tym względem mniej wymagające są surowce pierwotne, których parametry są stabilne. To zaś przekłada się na w...