Gdy w 2015 r. w Komisji Europejskiej trwały prace nad przyjęciem założeń do nowego modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), część firm przetwarzających odpady w naszym kraju zrzeszyła się, zakładając Stowarzyszenie ?Polski Recykling?.

Branża recyklingu od lat wskazywała, iż nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskiego rynku gospodarki odpadami stanową barierę, która hamuje dalszy jego rozwój i osiągnięcie tak ambitnych poziomów recyklingu, jakie zakładano już wtedy w KE.

Konieczne więc było skonsolidowanie branży i określenie głównych postulatów, mających na celu wsparcie firm przetwarzających odpady, które doprowadzi do zwiększenia mocy przerobowych w tych zakładach i pozwoli na osiągnięcie zakładanych poziomów recyklingu.

Należy podkreślić, że branża recyklingu stanowi znaczące ogniwo GOZ-u i bez zwiększenia mocy przerobowych zakładów Polska może nie osiągnąć poziomów recyklingu, do których już teraz zobowiązuje nas prawo UE.

Parlament Europejski w Strasburgu 18 kwietnia 2018 r. przegłosował przyjęcie tzw. pakietu legislacyjnego wprowadzającego zmiany w sześciu dyrektywach odpadowych. Zmiany dotyczą redukcji masy powstających odpadów i ustanawiają ścieżkę dla zarządzania nimi oraz ich wtórnego wykorzystania. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do przestrzegania jasnych i wspólnych zasad w zakresie cyklu życia surowców i usuwania odpadów. Wprowadzenie ?pakietu odpadowego? pozwala jednoznacznie określić cele dotyczące recy...