Recykling chemiczny – co jeszcze można uzyskać z odpadów?
Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju ekonomicznego, społecznego i gospodarczego. Produkujemy, kupujemy, zużywamy i wyrzucamy coraz więcej. W efekcie jesteśmy zasypywani tonami śmieci degradującymi środowisko i negatywnie wpływającymi na nasze zdrowie. Na szczęście, problem ten nie pozostaje bez echa. Wiele państw, organizacji i wspólnot międzynarodowych próbuje na różne sposoby radzić sobie z problemem odpadów. Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać, to: jakie mamy możliwości?
Według raportu ?What a waste 2.0?, wydanego przez World Bank Group, w roku 2016 na całym świecie wytworzono 242 miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych. To ponad 600 tysięcy ton ?plastikowych śmieci? dziennie. Szacuje się, że około 20% z nich zostało poddane recyklingowi (w Europie ? 30%), a 25% spaleniu (39% w Europie). Pozostałe 55% oraz odpady niezebrane poprzez oficjalne systemy zbiórki zostały deponowane na składowiskach, wyrzucone w miejscach nielegalnych bądź trafiły do oceanów.
Zmniejszenie wytwarzania
Zgodnie z ogólnie przyjętą hierarchią postępowania z odpadami, kwestią priorytetową jest ograniczenie ich wytwarzania. W głosowaniu z 24 października 2018 roku Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Niektóre kraje wprowadziły całkowity zakaz sprzedaży cienkich, jednorazowych reklamówek, w innych musimy za nie dodatkowo płacić. Jednak o ile zasadność zastąpi...