Recykling jest często postrzegany jako najbardziej korzystny dla środowiska sposób zagospodarowania odpadów, a do takiej opinii mocno przyczyniają się polityczne przesłania, zawarte chociażby w preambule Dyrektywy Ramowej o Odpadach, na temat „społeczeństwa recyklingu”.
Pierwszym etapem zagospodarowania odpadów jest ich zebranie i często okazuje się to jednym z najdroższych działań w ramach całego systemu. W Polsce zbiórka odpadów ma istotny udział w kosztach zagospodarowania odpadów, co jest związane z względnie niskimi opłatami za składowanie. A te natomiast powodują, że ciągle jeszcze bardziej opłaca się składować odpady niż odzyskiwać ich wartość. Taki sposób działania wydaje się nie do zaakceptowania, szczególnie w przypadku tworzyw sztucznych, których wartość pozostaje wysoka również po zakończeniu cyklu życia wyrobów, materiał można bowiem skierować do recyklingu mechanicznego lub odzyskać z niego energię.
Kluczowymi czynnikami sukcesu w ekologicznym i opłacalnym ekonomiczne recyklingu mechanicznym są:
• czyste i jednorodne strumienie odpadów,
• procesy, w których wytwarzany jest regranulat o jakości pozwalającej na zastępowanie nim pierwotnego tworzywa w proporcjach 1:1,
• upewnienie się, że rynek zaakceptuje produkty zawierające regranulat.
Najkorzystniejsze...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?