Recykling materiałów budowlanych
Recykling materiałów mineralnych, w tym budowlanych, jest zagadnieniem mającym duże znaczenie w szeroko rozumianej inżynierii środowiska.
Odzyskiwanie materiałów mineralnych (np. odpadów pogórniczych), w tym pobudowlanych, jest ważne zarówno z punktu widzenia ich zagospodarowania, jak i wykorzystania produktów odpadowych, powstałych w wyniku przeróbki kopalin.
Recyklingu materiałów budowlanych można rozważyć pod kątem realizacji dwóch podstawowych procesów technologicznych: rozdrabniania i przesiewania. Przede wszystkim omawiane są zestawy mobilne, służące do tej formy recyklingu.
Przesiewacze
W zestawach (zarówno przejezdnych, jak i stacjonarnych) znajdują się maszyny przesiewające i kruszarki. Jeżeli chodzi o te drugie, to stosowane są najczęściej trzy typy maszyn: szczękowe (rys. 1a), stożkowe (rys. 1b) i udarowe (rys. 1c).
W przypadku przesiewaczy zazwyczaj wykorzystywane są maszyny z jednym lub dwoma wałami napędowymi (wibratorami rotacyjnymi) – rys. 2. Na rysunkach 2a i 2b pokazano maszyny nachylone do poziomu (α = 15-20o), a na rysunku 2c – przesiewacz poziomy.
Urządzenia te powinny być stosowane do przetwarzania surowców odpadowych, które następnie będą stanowiły pełnowartościowy materiał, np. kruszywa.