Bez opon nie byłoby naszej opartej na transporcie samochodowym cywilizacji wraz z całą infrastrukturą drogowo-usługową. Skutkiem tej sytuacji jest wzrastająca od lat ilość zużytych opon, które zanieczyszczają środowisko naturalne

 

Oficjalna definicja zaczerpnięta z Ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU nr 62, poz. 628), dotycząca tych pojęć, określa ich podstawowe cechy. Odzysk to wszelkie działanie polegające na ponownym wykorzystaniu w całości lub w części materiału bez naruszenia zdrowia i życia ludzi, a także środowiska. Natomiast recykling to taki odzysk, który polega na przetworzeniu substancji lub jej części w celu otrzymania materiału o pierwotnych lub innych właściwościach użytkowych.
W latach 1991-2000 kraje ,,starej” Unii Europejskiej zaprojektowały nową strategię postępowania z zużytymi oponami, polegającą na ograniczaniu składowania na rzecz zapobiegania zużyciu, odzysku i recyklingu zużytych opon. Nie osiągnięto w pełni założonych rezultatów, ale uzyskane wyniki, czyli spadek udziału składowania z 62% do 24,4% przy równoczesnym wzroście udziału recyklingu materiałowego o 20% i energetycznego o 10%, jest godny uznania (rys. 1, tab. 1). Podjęte działania prawne, administracyjne i organizacyjno-inwestycyjne przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu ekologicznego i ekonomicznego.
W okresie 1991-2000 kraje ,,starej’’ UE odnotowały po raz pierw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?