Do pakowania soków, nektarów, napojów owocowych oraz mleka i jego przetworów powszechnie stosowane są pudełka z laminatów, czyli tzw. opakowania wielomateriałowe. Ta właśnie cecha wielomateriałowości jest głównym powodem trudności wykonania recyklingu tego rodzaju opakowań. Opakowania wielomateriałowe składają się m.in. z przemiennie występujących warstw tektury i polietylenu, trudnych do rozdzielenia w procesie recyklingu. Pudełka te, w zależności od przeznaczenia, wykonane są z dwóch rodzajów laminatów.


Rodzaje laminatów



Rys. 1. Układ warstw w opakowniach aseptycznych.

Dla produktów o długim okresie przechowywania (np. utrwalanie UHT) stosuje się dwojakiego rodzaju opakowania aseptyczne. Pierwsze składają się z tektury, polietylenu i aluminium (rys. 1), a drugie – z tektury i polietylenu (rys. 2).
1. Opakowanie składające się z tektury, polietylenu i aluminium
W pudełkach tych 75% masy stanowi tektura, 20% LDPE oraz 5% aluminium (folia o grubości 6,5 m). Układ warstw w laminacie ilustruje rys. 1.
2. Dla wyrobów poddanych pasteryzacji, wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych, stosuje się opakowania składające się z tektury i polietylenu. W tych pudełkach 80% masy stano...