W krajobrazie Polski pojawia się coraz więcej charakterystycznych wiatraków, które zamiast ziarna „mielą” wiatr i zamieniają go w ekologiczną energię elektryczną.
 
W Polsce jest to nowość. W innych krajach (Dania, Niemcy, kraje skandynawskie) stare wiatraki wymieniane są na te nowszej generacji. Wówczas pojawia się problem, co zrobić np. ze starymi śmigłami? Jak je utylizować? Skierować na składowisko odpadów? Trzeba wtedy ponieść koszty składowania, a od niedawna nie pozwala na to dyrektywa odpadowa. Ponadto szkoda cennych tworzyw z których są wykonane. W związku z tym poszukuje się efektywnych i ekonomicznie uzasadnionych metod ich utylizacji.
Śmigła wiatraków starszej generacji wykonane są z kompozytów napełnianych włóknem szklanym, które w nowszych zastępowane są włóknami węglowymi. Materiały kompozytowe, ze względu na swoje unikalne właściwości, odgrywają ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu – od samochodowego po produkcję energii elektrycznej z wiatru. Takie właściwości jak niski ciężar, a przy tym wysoka wytrzymałość i sztywność, czynią je użytecznym materiałem konstrukcyjnym w wielu branżach, w tym również w sektorze elektrowni wiatrowych. Zgodnie z GWEC (Global Wind Energy Council), nowoczesne turbiny wiatrowe są 100-krotnie większe od tych z lat 80. XX w.1. W tym samym okresie średnice rotorów zwi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?