Wychodząc od myśli przewodniej recyklingu produktów, czyli ponownego zastosowania przy równocześnie wydłużonym okresie użytkowania produktów, oraz recyklingu materiałowego należy stwierdzić, iż w branży elektrotechnicznej i technice konstrukcji precyzyjnych konieczne stają się nowe strategie konstrukcyjne.

Artykuł opiera się na analizie koncepcji recyklingu urządzeń elektronicznych i precyzyjnych w Niemczech. Jest ona cenna, ponieważ w celu odciążenia środowiska wprowadza zmiany już w fazie projektowej produktu.

Składowanie powinno stanowić mniej niż 30% w stosunku do innych metod zagospodarowania odpadów

Na początku należy wyjaśnić, co winno podlegać zmianie w dotychczasowej strategii rozwoju, produkcji i wykorzystania produktów elektronicznych. Wówczas bowiem można mówić o recyklingu odpadów, tzn. o ponownym ich wykorzystaniu i zastosowaniu. Na tej podstawie można również określić, jakie obiegi recyklingu występują w całym procesie wytwarzania, począwszy od surowca aż do produktu końcowego. Dla poszczególnych operacji, prezentowanych w górnej części rysunku, obowiązują dwie podstawowe zasady. Otóż spalanie jest niszczeniem zasobów naturalnych i w związku z tym należy z niego zrezygnować, a składowisko odpadów można rozważać jako rozwiązanie tylko w przypadku materiałów nie nadających się do ponownego wykorzystania i powinno ono stanowić mniej niż 30% w stosunku do innych metod zagospodarowywania odpadów.
Najważniejszą c...