Małe bywa zasadne

Zgodnie z obowiązującym prawem, oczyszczanie ścieków należy do ich wytwórcy. Zatem na gminie spoczywa obowiązek oczyszczania ścieków komunalnych z jej terenu. Jak dokonać właściwego wyboru systemu oczyszczania ścieków? Czy na terenach o zabudowie rozproszonej prowadzić kolektory kanalizacyjne, czy budować przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Wybór systemu oczyszczania ścieków na terenie gminy zależny jest m.in. od takich elementów, jak: zagospodarowanie przestrzenne terenu, ilość mieszkańców i gęstość zaludnienia, sposób zaopatrzenia w wodę, warunki geologiczne i hydrogeologiczne, nasycenie terenu gminy obiektami przemysłowymi i użyteczności publicznej, odbiornik ścieków oczyszczonych oraz kryteria ekonomiczne inwestycji.
Systemy oczyszczania ścieków oparte na sieci kanalizacyjnej i centralnej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni są najbardziej efektywnym sposobem unieszkodliwiania ścieków komunalnych. Rozwiązania te mają przede wszystkim zastosowanie do oczyszczania ścieków z aglomeracji miejskich oraz osiedli wiejskich o zwartej zabudowie i dużej gęstości zaludnienia.
Na terenach o zabudowie luźnej, rozproszonej, wymagających budowy rozległych sieci kanalizacji zbiorczej w celu odprowadzenia ścieków do centra...