Każda instalacja termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych stanowi inwestycję szczególnie szkodliwą dla środowiska i jako taka wymaga sporządzenia raportu oceny oddziaływania na środowisko. Wskazane jest także, aby sporządzić tzw. bussines plan, który pozwoli określić rzeczywiste zapotrzebowanie na spalarnię odpadów, jej wielkość oraz oszacować przyszłe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Wydaje się, że nieuchronnie czeka nas etap konsolidacji wysiłków i w konsekwencji budowa instalacji większych, regionalnych, które będą w pełni obciążone, w miejsce kilku bądź kilkunastu małych instalacji o niewielkich wydajnościach i tylko częściowym wykorzystaniu mocy przerobowych.

Brak jest wiarygodnych danych dotyczących ilości odpadów medycznych i weterynaryjnych powstających w Polsce. Choć znane są średnie wskaźniki ilości odpadów powstających w placówkach służby zdrowia (w przeliczeniu na jedno łóżko chorego dziennie1) to sumaryczna ilość odpadów medycznych i weterynaryjnych nie jest publikowana w żadnych oficjalnych zestawieniach. Szacuje się ją na około 30 tys. Mg rocznie.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w sprawie klasyfikacji odpadów2, odpady medyczne i weterynaryjne klasyfikowane są w grupie 18 01 i 18 02. Część z tych odpadów (4 rodzaje o kodzie: 18 01 03, 18 01 05, 18 02 02 i 18 02 04) kwalifikowane są jako odpady niebezpieczne.
Natomiast zgodnie...