Bolesław Maksymowicz

Potrzeba sortowania odpadów przed ich przekazaniem do procesów przekształcania budzi najmniej kontrowersji. Problemy i spory powstają dopiero przy szczegółowym określaniu celów, zadań i sposobów sortowania. Wyniki badań, prowadzonych od wielu lat w celu określenia warunków i ograniczeń skuteczności sortowania odpadów (USA, Niemcy, Francja, Dania), pokazały, że odzyskanie z odpadów komunalnych surowców wtórnych w ilościach przekraczających 20% ich masy jest możliwe przez wprowadzenie wyspecjalizowanych zakładów lub linii sortowania do procesów zagospodarowania odpadów, z jednoczesnym wprowadzeniem gromadzenia i zbiórki odpadów z podziałem na określone ich strumienie, np.: organiczne kuchenne i ogrodowe; opakowania objęte systemem opłat produktowych; pozostałe zmieszane.

Stan obecny sortowania odpadów w Polsce

Podstawowy cel stawiany sortowaniu odpadów w Polsce to uzyskanie określonych rodzajów odpadów w ilościach oraz z regularnością, jednorodnością i czystością wystarczającą m.in. do: powstania stabilnego rynku surowców wtórnych, rozwoju przemysłu wykorzystującego surowce wtórne (wzrostu zainteresowania inwestorów tym rodzajem działalności gospodarczej) oraz zmniejszenia zapotrzebowania na surowce naturalne i tym samym zwiększenia skuteczności ochrony środowiska.
Dotychczasowe doświadczenia w dziedzinie sortowania odpadów w Polsce pozwalają na wprowadzenie następującej klasyfikacji metod sortow...