Jaki jest zakres działań organizacyjnych niezbędnych dla realizacji rurociągów tranzytowych? Odpowiedzi na to pytanie można udzielić w oparciu o doświadczenia zebrane przy budowie pierwszej nitki gazociągu jamalskiego oraz najnowsze (2000 rok) metodyczne opracowania wrocławskiego "Gazoprojektu". Dotyczą one wydawania decyzji administracyjnych, ponoszenia opłat, wypłaty odszkodowań i rekompensat oraz obowiązków inwestora.

Zastąpienie węgla gazem powoduje wielokrotne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Stąd gazyfikację kraju w oparciu o gazociągi tranzytowe należy uznać za działanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Przy ustalaniu trasy, projektowaniu, budowie i eksploatacji gazociągu występują liczne problemy związane z działaniem administracji państwowej i samorządowej oraz wkraczaniem na tereny stanowiące własność tysięcy osób i jednostek. Następuje również okresowa i trwała ingerencja w środowisko przyrodnicze i krajobraz.

Uwarunkowania techniczne trasy gazociągu

Gazociąg tranzytowy jest lokalizowany w obrębie korytarza technicznego. Jego szerokość oraz minimalne odległości rurociągu w stosunku do budynków określa Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 14.11.1995 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (DzU Nr 139, poz. 686).
W pasie roboczym na terenach rolnych możliwe jest utrzymanie dotychczasowego sposobu użytkowania, zaś w terenach leśnych następ...