Z okazji tegorocznych obchodów Dni Ziemi Fundacja Nasza Ziemia oraz Koba Organizacja Odzysku wraz ze spółką Eco Serwis zorganizowały cykl warsztatów ekologicznych pt. „Recykling z klimatem”. Obywały się one w 12 centrach recyklingu puszek aluminiowych w Bydgoszczy, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Nowym Dworze Mazowieckim, Poznaniu, Szczecinie i w Żernikach Wrocławskich oraz w centrum recyklingu stłuczki szklanej w Orzeszu. W ramach warsztatów od 21 do 25 kwietnia uczniowie, nauczyciele oraz dziennikarze poznawali tajemnice recyklingu puszek aluminiowych i stłuczki szklanej.

 

Szkoły i media zainteresowane udziałem w takich przedsięwzięciach powinny zgłaszać się bezpośrednio do centrów recyklingu w powyższych miastach.

 

W tym roku pojawi się na polskim rynku blisko 80 tys. ton puszek aluminiowych oraz ponad 1,5 mln ton opakowań szklanych. Odzyskując te cenne surowce, można w najprostszy sposób chronić środowisko, zapobiegać zmianom klimatycznym i oszczędzać pieniądze. Warto zapamiętać, że recykling puszek aluminiowych i opakowań szklanych w porównaniu do produkcji tych opakowań z cennych surowców (rudy aluminium i piasku w przypadku puszek, wapnia i sody dla szkła) zapewnia mniejszą emisję zanieczyszczeń powietrza oraz niższe zużycie energii elektrycznej. Wpływa to zatem na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, oszczędność naturalnych surowców, mniejszą ilość cennych surowców wtórnych (aluminium i szkła) marnotrawionych na składowiskach. W końcu również jest to dobry sposób na edukację ekologiczną i zysk, bo przecież tona puszek aluminiowych to 5 tys. zł, a tona stłuczki szklanej to 250 zł.

 

Dominik Dobrowolski,

 

Fundacja Nasza Ziemia, Warszawa