Substancje palne odpadów komunalnych i wielu rodzajów odpadów przemysłowych można unieszkodliwiać na drodze odgazowania, zgazowania i spalania. Procesy termiczne są najbardziej radykalne, a stałe produkty reakcji są pewne pod względem sanitarnym i można je wykorzystać gospodarczo lub bezpiecznie składować. Jednakże procesy takie muszą być prowadzone w sposób kontrolowany i instalacjach specjalnie do tego celu projektowanych.

Termiczna utylizacja paliw z odpadów, zapewniając redukcję objętości i ciężaru oraz destrukcję i detoksykację niebezpiecznych składników, daje możliwość pozyskania znacznych ilości energii, powodując równocześnie emisję do atmosfery substancji szkodliwych, z których największy niepokój budzą pyły, lotne popioły, kwaśne gazy, aerozole metali uciążliwych (nazywanych ciężkimi) i duża liczba związków organicznych. Tendencje doskonalenia procesów spalania idą w kierunku zmniejszania emisji gazowej poprzez odpowiedni dobór parametrów pracy instalacji oraz zastosowanie właściwej technologii oczyszczania gazów spalinowych.

Metale uciążliwe w środowisku
Metale uciążliwe w różnych postaciach są rozproszone w sposób naturalny w środowisku, a ich koncentracja stanowi tło realizowanych procesów.
Metale w środowisku przechodzą cykle zarówno geochemiczne, jak i biologiczne. Pierwszy obejmuje rozkład metali w skałach, rudach i glebie, ich transport z wodami deszczowymi i powierzchniowymi do jezior i oceanów, gdzie tworzą osady. ...