Refleksyjnie: jubileuszowo
Seminarium ?Miejska Sztuka Ogrodowa? to bardzo dobry pomysł, który zrodził się w 2006 r. w redakcji miesięcznika ?Zieleń Miejska?. W 2007 r. odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia, a 25 lutego br. rozpocznie się dziesiąta.
Z czego wynika potrzeba organizowania tego typu spotkań? Otóż Poznań ? zielone miasto ? powinno być przykładem dla innych miejscowości, jako ośrodek dobrze założonej i właściwie pielęgnowanej zieleni. Jednak czy ten opis odpowiada rzeczywistości? Na pewno nie jest źle, ale dlaczego nie mogłoby być lepiej? O potrzebie organizacji seminarium ?Miejska Sztuka Ogrodowa? świadczy liczba ok. 400 ? 700 słuchaczy, corocznie biorących w nim udział. Czy gdziekolwiek w Polsce tego typu spotkanie cieszy się większą popularnością? A właściwie co decyduje o znaczeniu tej konferencji? Z pewnością to efekt uświadamiania ludziom potrzeby dbania o zieleń, która w miastach wytwarza tlen, fitoncydy, które działają jak naturalne antybiotyki, zapewnia cień i wytchnienie, dzięki generowaniu jonów ujemnych.
Tematyka naszych spotkań w ramach seminarium jest bardzo aktualna i wymaga ciągłego upowszechniania. W latach 30. XX w. prof. Adam Wodziczko i prof. Władysław Czarnecki, bazując na zieleni istniejącej w Poznaniu, wskazali kierunki jej rozwoju. Nie przypuszczali, że urbanizacja będzie postępować tak szybko. Zapewne wielu z nas by tego nie przewidziało. W tkankę zieleni wdarły się osiedla, parkingi i supermarkety. W związku z tym pojawia się pytanie, czy zdołamy zachować istniejącą zieleń? Mało tego, czy dysponujemy czasem, aby zgodnie z ideą wspomnianych profesorów zwiększać potencjał zieleni Poznania i innych miast w Polsce oraz na świecie? Wydaje się, że na każdym etapie ? nawet źle prowadzonej polityki w zakresie zieleni ? jest szansa na zmiany. Wyrazem chęci ich wprowadzenia, przede wszystkim w myśleniu o walorach biologicznych zieleni, dzięki której żyjemy, jest właśnie organizowane seminarium ?Miejska Sztuka Ogrodowa?.
Jubileusz 10-lecia konferencji to wspaniała okazja do podziękowania redakcji miesięcznika ?Zieleń Miejska? za pomysł i coroczny wysiłek, związany z organizacją spotkań. Natomiast Międzynarodowym Targom Poznańskim warto podziękować za coroczną współpracę i gościnę.
Uczelnie edukują coraz więcej studentów w zakresie kształtowania terenów zieleni i architektury krajobrazu, którzy jako słuchacze naszych spotkań chwalą ten rodzaj kontaktu z nauką i praktyką. Poza tym w przerwach między wykładami podczas seminarium mogą wymienić poglądy z prelegentami.
Cel seminarium ?Miejska Sztuka Ogrodowa? ? propagowanie wiedzy na temat terenów zieleni miast i krajobrazu otwartego ? został osiągnięty, ale na pewno nie będzie to ostatnie spotkanie. W przyszłym roku z nowymi tematami znów pojawimy się na Międzynarodowych Targach Poznańskich i będziemy oceniać działania instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie zieleni w miastach, a także podpowiadać, jak zwiększyć i zachować potencjał zieleni.
dr hab. Piotr Urbański
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
prowadzący seminarium ?Miejska Sztuka Ogrodowa?
X MIEJSKA SZTUKA OGRODOWA ?Zieleń, która aktywizuje i edukuje? 25 lutego 2016 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon nr 15 dla uczestników wstęp bezpłatny ? konieczna rejestracja. Program i formularz zgłoszeń dostępne na stronie internetowej: www.facebook.com/events/858612517592282 |