Przy tworzeniu trwałej zieleni w miastach najczęściej wykorzystuje się drzewa i krzewy, rzadziej pnącza i byliny, chociaż popularność tych ostatnich zdecydowanie wzrasta. Projektanci mają do wyboru kilka tysięcy gatunków i odmian produkowanych w polskich szkółkach.

Nie jest ich bardzo dużo, ale na pewno kilka pozycji wydaje się wartościowych i należy częściej je wykorzystywać. Warto także pamiętać, że polskie odmiany są często lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych niż te pochodzące z Europy Zachodniej.

W zieleni miejskiej zastosowanie znajdują zwłaszcza gatunki liściaste, które zdecydowanie lepiej adaptują się do środowiska miejskiego niż rośliny iglaste, które w tym artykule pominięto.

Pierwszą ważną grupą są drzewa. Wśród nich warto zwrócić uwagę na starą odmianę jesionu pensylwańskiego ?Crispa?, wyselekcjonowaną w 1904 r. w szkółkach Zamoyskich przez F. Rożyńskiego. Jesion pensylwański świetnie znosi trudne warunki miejskie i jest gatunkiem o dużej mrozoodporności. Jego odmiana ?Crispa? tworzy małe drzewa o regularnej, kulistej koronie, osiągającej do 5 m średnicy. Liście są lekko powyginane i skędzierzawione. Odmianą tą można z powodzeniem zastępować powszechnie sadzone drzewa o kulistych koronach, np. klon pospolity ?Globosum? czy robinię akacjową ?Umbraculifera?. Bardzo ładną i stosunkowo nową odmianą drzewa, także o kulistej koronie, jest tulipanowiec amerykański ?Edward Gursztyn?. ...