Obecnie większa część populacji ludzi na Ziemi mieszka w miastach. Raport ONZ z 2014 r. wskazuje, że tendencja ta się utrzyma. Kontakt ze środowiskiem przyrodniczym będzie coraz bardziej utrudniony, a jakość życia zacznie maleć. Jednym ze sposobów, by temu przeciwdziałać, jest takie kształtowanie przestrzeni miast, aby ich mieszkańcy mieli łatwy dostęp do terenów zieleni.

Przystępując do projektowania nowych założeń, należy brać pod uwagę ich dostępność dla osób niepełnosprawnych. Obszary wokół jednostek edukacyjnych i leczniczych oraz wszelkie tereny zieleni w mieście trzeba postrzegać jako potencjalne miejsca dla hortiterapii ? innowacyjnej metody terapii w Polsce.

Krok do wyzdrowienia

Czym jest hortiterapia? Termin ten to połączenie dwóch słów: hortus (z łac. ogród) i therapeuein (z grec. troska o inną osobę, leczenie). W literaturze występują takie określenia, jak hortikuloterapia, terapia ogrodnicza, ogrodoterapia. Najprościej hortiterapię można opisać jako formę terapii zajęciowej (połączenie ergoterapii z arteterapią), wykorzystującą szeroko pojętą pracę z roślinami oraz bierne i czynne przebywanie w ogrodzie. Istotą terapii zajęciowej jest aktywizacja osób przez wykonywanie konkretnych czynności, mających na celu poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Może ona służyć również preorientacji zawodowej. Zajęcia mogą być prowadzone w grupie lub indywidualnie.

Przekazy świ...