Domy wzgórza

Zakończył się pierwszy etap budowy kompleksu mieszkalnego ?Hualien residences?, zaprojektowanego przez zespół architektów z Bjarke Ingels Group i powstajacego na zrewitalizowanych terenach poprzemysłowych. Póki co powstał jedynie budynek pokazowy o powierzchni 1000 m2, który zachęca potencjalnych lokatorów do kupna mieszkań. Położony na obrzeżach szybko rozwijającego się Hualien (miasto położone w środkowej części wschodniego wybrzeża Tajwanu) kompleks mieszkalny ma w naturalny sposób odwzorowywać i chronić otaczającą go przyrodę, tworząc jednocześnie życiową przestrzeń dla nowoczesnej i aktywnej społeczności. Forma budynków koresponduje z typowym dla tego regionu krajobrazem, obfitującym we wzgórza, doliny i kaniony. Nieregularne bryły obiektów mieszkalnych zostaną pokryte zielenią, co poza walorami estetycznymi, ma zapewnić izolację termiczną. Starannie przemyślne rozlokowanie budynków na osi wschód ? zachód zagwarantuje maksymalny dostęp światła słonecznego do mieszkań. Umożliwi to także mieszkańcom oglądanie pięknych widoków ? z jednej strony górskiego kręgosłupa wyspy, a z drugiej ? oceanu. Cały kompleks ma zostać ukończony w drugiej połowie 2018 r.

(www.big.dk)

 

Laguna w centrum miasta

Kolejny interesujący projekt ujawnili architekci z MVRDV, którzy wraz z LLJ Architects wygrali konkurs na transformację układu komunikacyjnego ?Osi-T? w centrum Tainan na Tajwanie. Celem tego ambitnego przedsięwzięcia jest ponowne połączenie miasta z naturą, przez stworzenie sztucznej laguny i publicznego korytarza zieleni wzdłuż jednej z głównych arterii miasta ? ul. Haian. Budowa rozpocznie się pod koniec tego roku, a podstawą do stworzenia laguny będzie istniejący tam podziemny parking samochodowy. W zamyśle tego typu przestrzeń publiczna ma podkreślać rolę, jaką odegrały naturalne laguny i przybrzeżna sieć wodna w ekonomicznej historii wyspy. Przez większość czasu gospodarka Tajwanu opierała się na rybołówstwie śródlądowym, dopiero ostatnie kilkadziesiąt lat to okres intensywnego rozwoju przemysłu i handlu. W latach 80. XX w. centrum miasta zostało przebudowane na dzielnicę handlową, która jednak szybko podupadła. Planowana inwestycja służy przywróceniu dawnego wyglądu temu obszarowi, połączeniu centrum miasta z nabrzeżem i zapewnieniu mieszkańcom wyjątkowej przestrzeni publicznej. Oprócz wody i bujnej zieleni, wzdłuż ?Osi-T? pojawią się place zabaw, alejki, sklepiki, kawiarnie, restauracje oraz galerie sztuki. Ruch pojazdów zostanie uspokojony ? powstanie strefa ograniczonej prędkości, a wieczorem i nocą zakazany będzie zakaz ruchu aut, co sprawi, że cała ul. Haian przekształci się w tętniący życiem deptak dla mieszkańców i turystów.

(www.mvrdv.nl)

 

Wieża cedrów

Włoski architekt Stefano Boeri został wybrany na projektanta wysokiego na 117 m apartamentowca, który powstanie w Lozannie (Szwajcaria). Budynek, mający być przykładem wertykalnego ogrodu, będzie domem dla ponad 100 drzew (m.in. czterech gatunków cedrów). W sumie znajdzie się w nim blisko 3000 m2 powierzchni wypełnionej zielenią. Z luksusowych mieszkań roztaczać się będzie wspaniały widok na Jezioro Genewskie. Na 36 piętrach, oprócz apartamentów, znajdą się biura, siłownia i restauracja. Na parterze apartamentowca pojawi się galeria handlowa o powierzchni 5 tys. m2. Budowa zielonej wieży nazwanej Les Terrasses des Cedres zacznie się w 2017 r. Boeri w swojej karierze zaprojektował już podobny budynek w Mediolanie ? zwany Bosco Vertcale.

(www.stefanoboeriarchitetti.net)

 

Muzeum na wyspie

Po ośmiu miesiącach renowacji ponownie otwarto dla zwiedzających muzeum Biesbosch, znajdujące się niedaleko miasta Dordrecht w Holandii. Muzeum historii regionu całkowicie przebudowano i rozbudowano o nowe skrzydło, przepięknie wkomponowane w otaczającą je okolicę. Budynek leży na obszarze zalewowym, więc aby ochronić obiekt, wykorzystano zapisy narodowego programu retencji wody, w wyniku czego powstał sztuczny zbiornik, a muzeum zlokalizowano na wyspie. Zachowano sześciokątny kształt oryginalnych pawilonów, całkowicie je jednak zmodernizowano i przykryto dachem zielonym. W dobudowanym w południowo-wschodniej części nowym skrzydle o powierzchni 1000 m2 znajdują się restauracja i przestrzeń ekspozycyjna, przeznaczona na wystawy sztuki współczesnej. Obie części budynku otoczono wałem ziemnym i pokryto zielonym dachem. Pofałdowana powierzchnia dachu, pokryta trawą i ziołami, tworzy wrażenie naturalnego krajobrazu, przypominającego łagodne wzniesienia. Zabieg ten ma na celu stworzenie kontrastu między naturą a sztuką, ale ma też znaczenie praktyczne ? minimalizuje zużycie energii i zapewnia dodatkową izolację oraz bufor ciepła. Warto dodać, że budynek jest ogrzewany piecem na biomasę, a do jego chłodzenia wykorzystuje się wodę z rzeki. Projekt renowacji muzeum to dzieło studia Marco Vermeulen.

(www.designboom.com, www.marcovermeulen.eu)

 

Nowe centrum Szanghaju?

Po sukcesie, jaki odniósł brytyjski pawilon podczas Expo 2010 w Szanghaju, jego projektanci ze studia Heatherwick podjęli współpracę z deweloperem, który posiada w tym mieście 15-akrowy teren, leżący przy głównej dzielnicy sztuki w mieście ? M50. Przestrzeń ta sąsiaduje z parkiem i jest podzielona na dwie części, oddzielone należącym do miasta wąskim pasem, na którym znajduje się kilka budynków o wartości historycznej. Owocem współpracy może być niesamowity projekt ? partnerzy planują bowiem budowę całej dzielnicy mieszkalno-użytkowej o powierzchni 300 tys. m2, otoczonej trzema betonowymi wieżami. Kompleks ma być postrzegany jako element topografii miasta. Projekt zakłada powstanie dwóch zalesionych wzgórz, składających się z ok. tysiąca różnej wysokości kolumn. Ich fasadę pokrywać mają tysiące drzew i krzewów. Całość ? przynajmniej na przygotowanej przez architektów wizualizacji ? prezentuje się niezwykle efektownie.

(www.heatherwick.com)

 

Opracował Bartosz Zujewski