Regos?2007
Czy można efektywnie wykorzystać ciepło z ziemi? Czy w Polsce wiatry wieją równomiernie i dlaczego tak mało produkujemy energii z wiatru? Czy odpady komunalne stanowią źródło energii? Jak promienie słoneczne zamienić na prąd lub ciepło? Czy płynąca woda może być nie tylko groźna, lecz także użyteczna? Czy udział biomasy i biogazu można zwiększać bez konsekwencji? Skąd pozyskać środki na badania i nowe inwestycje w energetyce? Co dokładnie oznacza zrównoważony rozwój? Na te i inne pytania związane z racjonalną gospodarką energetyczną próbowali odpowiedzieć uczestnicy piątej edycji konferencji naukowo-technicznej REGOS’2007.
Od 28 do 30 listopada 2007 r. 80 uczestników obradowało w hotelu Savoy w Łodzi i w Sali Rycerskiej zamku w Uniejowie. Do komitetu naukowego konferencji REGOS zgłoszono 32 referaty, które po zrecenzowaniu zamieszczono w 132 numerze zeszytów naukowych Politechniki Łódzkiej – Cieplne Maszyny Przepływowe – Turbomachinery. Wygłoszono 28 referatów, a w dyskusjach sformułowano ponad 80 pytań lub komentarzy.
W nowej formule konferencja REGOS obejmowała szeroki zakres tematyki wzajemnie się uzupełniającej w obszarze generacji i kogeneracji energii cieplnej oraz elektrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem OZE, racjonalnej gospodarki energią, uwarunkowań oraz uregulowań prawnych i ekonomicznych.
OZE – jak mówiono – stały się już koniecznością, ale mogą stanowić również zagrożenie. Tylko rozumne ich wykorzystanie przyniesie spodziewane efekty.
Wprowadzanie ich na szeroką skalę do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w nowych technologiach (spalanie w czystym tlenie i sekwestracja CO2) wymaga zarówno zmiany świadomości społeczeństwa, jak i odpowiedniej polityki wspierającej taki proces. Niejednokrotnie „czysta energia” wymaga dużo większych nakładów inwestycyjnych i tylko uregulowania prawne i ekonomiczne mogą pozwolić na szerokie ich wykorzystanie w praktyce. Statystyczny Kowalski nie będzie chciał płacić więcej za energię, tylko dlatego, że jest ona mniej szkodliwa dla środowiska.
Zrównoważony rozwój jest pojęciem opisującym osiągnięcie swoistego balansu pomiędzy dbaniem o środowisko naturalne, ograniczeniem jego zanieczyszczania a jednocześnie niewywoływaniem jakichkolwiek ograniczeń dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego.
Aby było to możliwe, uczestnicy konferencji postawili następujące postulaty: należy dążyć do podnoszenia sprawności procesów generacji energii i efektywnie wykorzystywać możliwie jak najwięcej w tych procesach OZE, zwiększyć udział energetyki rozproszonej, poprawić sprawność przesyłania wytworzonej energii oraz systematycznie dążyć do zwiększania oszczędności wszelkich form energii. I to zarówno bezpośrednio, jak i poprzez podnoszenie sprawności systemów wykorzystujących energię.
Konferencja Regos jest wydarzeniem cyklicznym, kolejne spotkanie planuje się w 2010 r. Od 1993 r. jej organizatorem jest Instytut Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej (IMP PŁ).
(kj)