Kontynuując działania na rzecz ograniczania strat wody na etapie dystrybucji, uwzględniając możliwości ?nauczenia? monitoringu sieci zmian wielkości przepływów czy zmian ciśnień, ciągle pozostajemy z problemem strat nieujawnionych czy też poborów nieautoryzowanych.

W przypadku małych przepływów nie jesteśmy w stanie określić, czy doszło do awarii, wycieku lub też kradzieży. Jednak mamy możliwość zastosowania regulacji przepływów i ciśnień poprzez użycie hydraulicznych zaworów regulacyjnych. Pozwolą one na zaoszczędzenie wody w okresach minimalnych rozbiorów, na zmianę dynamiki przepływów na określonych odcinkach sieci wodociągowej czy też na zabezpieczenie odpowiedniego ciśnienia dla wyznaczonego punktu krytycznego. Zawory możemy stosować zarówno w sieci wodociągowej jak i na ujęciach.

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie strefy, w której to musimy zmierzyć przepływy dobowe, wartości ciśnienia i wyznaczyć punkt krytyczny dla danej strefy. Idealnym rozwiązaniem okazuje się połączenie systemu regulującego ciśnienie z punktami pomiarowymi, zabudowanymi na sieci wodociągowej, co pozwoli na zbadanie minimalnych nocnych przepływów, odzwierciedlających poziom rozbiorów wody, które w dużym stopniu są po prostu wyciekami lub kradzieżami. W przypadku braku punktów pomiarowych konieczne jest wykonanie pomiaru w wyznaczonym wodociągu. Przy wytyczaniu strefy należy wziąć pod uwagę również wielkość danego obszaru i różnice w wysokości terenu.

...