Przygotowywane przepisy dotyczące procesów wychwytywania, transportu i składowania CO2 są częścią szerszej regulacji prawnej – umów międzynarodowych i ustawodawstwa Unii Europejskiej - związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu.

Najważniejszą podstawą prawną prowadzenia działań zmierzających do powstrzymania zmian klimatu jest Ramowa Konwencja ONZ w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), którą podpisano już 18 lat temu w Rio de Janeiro w 1992 r. podczas Międzynarodowej Konferencji ONZ dotyczącej środowiska i rozwoju.
Celem Konwencji jest ustabilizowanie ilości gazów cieplarnianych w atmosferze i tym samym powstrzymanie istotnych zmian klimatu w takim okresie, by ekosystemy w sposób naturalny mogły się przystosować do nowych warunków klimatycznych. Czyste technologie węglowe oraz CCS mogą odegrać kluczową rolę w przejściu Polski do gospodarki niskoemisyjnej.
Aktywna rola Komisji Europejskiejoraz poszczególnych państw członkowskich doprowadziła do wypracowania dokumentów składających się na założenia europejskiej polityki energetycznej.
 
CCS jako kluczowy element polityki
Wychwytywanie i sekwestracja węgla to elementy kluczowe zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, jak i działań proklimatycznych. Koncepcję wspólnotowej polityki energetycznej wdrożono na spotkaniu Rady Europejskiej w paźdz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?