Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008, z późn. zm. – dalej określana jako ustawa u.cz.p.) upoważnia rady gmin do podejmowania aktów prawa miejscowego – uchwał – związanych z realizacją zadań w zakresie utrzymania czystości i porządku na ich terenie.

Akty te mają istotne znaczenie także dla osiągania celów i realizacji wymagań ochrony środowiska w odniesieniu do ustalania zasad postępowania z odpadami komunalnymi. Uchwały te mogą dotyczyć ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy (art. 4), sposobów dokumentowania przez właścicieli nieruchomości wykonania obciążających ich na podstawie ustawy obowiązków (art. 6 ust. 1a) oraz wysokości maksymalnej opłaty za świadczenie określonych usług w tym zakresie (art. 6 ust. 2), a także przejęcia przez gminę niektórych obowiązków właścicieli nieruchomości (art. 6a).

Najważniejsza uchwała
W praktyce najważniejsza jest chyba uchwała w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, od 2005 r. nazywana już oficjalnie Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Podstawą prawną do jej wydania jest art. 4 ustawy u.cz.p., zawierający wymagania proceduralne, dotyczące trybu przyjmowania uchwały, oraz katalog spraw, które rada powinna bądź może w uchwale rozstrzygnąć. Należy uznać, że uchwała ma charakter przepisów gminnych w rozumi...