Wypoczynek w parku zapewne większość ludzi kojarzy z biernym siedzeniem na ławce lub spacerowaniem. Nie jest to wynikiem negatywnego nastawienia do innych form rekreacji, ale raczej nieświadomości tego, czym mógłby stać się park, gdyby dokładniej pomyślano o potrzebach jego użytkowników.
Bywa, że jesteśmy sceptycznie nastawieni do nowości, zwłaszcza gdy coś odbywa się całkiem inaczej niż zazwyczaj. Stereotypy oddziałują na sposób naszego myślenia i nie pozwalają na swobodne działanie twórcze. Przykłady? Jest ich wiele. Oto starszy człowiek. Idzie do parku z niewielkim plecakiem. Wydaje nam się, że najpewniej ma w nim gazety, butelkę wody, śniadanie i tym podobne rzeczy uprzyjemniające pobyt w parku. Kiedy obserwowany człowiek siada na ławce i wyjmuje z tego plecaka rolki, przeżywamy szok. Przecież rolki to sport dla młodych! Nic bardziej mylącego. To tylko my jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnego modelu spędzania wolnego czasu przez określone grupy wiekowe.
Wypoczynek na ścieżkach
Jazda na rolkach wymaga utwardzonej nawierzchni i bezpiecznego pasa ruchu, gdyż jadący człowiek porusza się dużo szybciej niż pieszy. Powstaje w związku z tym pierwszy konflikt związany z użytkowaniem alejek. Kto ma większe prawo z nich korzystać – piesi czy uprawiający sport? Tę sprawę doskonale rozwiązują ścieżki rowerowe z prawidłowym i wyraźnym oznakowaniem ich granic. Oczywiście nie pows...