Indie to prawdziwy kraj kontrastów, który jednych zachwyca, a w innych budzi odrazę. Tadż Mahal wywołuje zachwyt niemal zawsze i pozostaje jednym z najbardziej znanych zabytków Indii. To niespotykany nigdzie indziej na świecie symbol miłości małżeńskiej, która nie umiera nigdy.

Tadż Mahal znaczy dosłownie „korona wśród pałaców”. To indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana – muzułmańskiego władcę imperium Mongołów – w latach 1632-1654 na pamiątkę zmarłej podczas porodu, ukochanej żony Mumtaz Mahal („Ozdoba Pałacu”). Obiekt ten często nazywany jest świątynią miłości i stoi w ogrodzie o powierzchni 17 ha. Do kompleksu Tadż Mahal wchodzi się przez zbudowaną z czerwonego piaskowca bramę o wysokości 30 m, symbolizującą wrota do raju i ozdobioną ornamentami roślinnymi. Po jej przekroczeniu roztacza się niezapomniany widok na ogród i mauzoleum.
 
Grób miłości
Grobowiec Tadż Mahal wznosi się na południowym brzegu rzeki Jamuna w Agrze, na płaszczyźnie o bokach długości 95 metrów. Zbudowane z białego marmuru mauzoleum ma postać wielokątnej bryły zwieńczonej 60-metrową kopułą w kształcie pączka kwiatu oraz małymi kopułkami symbolizującymi kobietę, niebo i piekło. Budowlę okalają znajdujące się w narożnikach cztery minarety odchylone lekko na zewnątrz, aby w razie trzęsienia ziemi nie runęły na budynek. Gro...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?