Polska w traktacie akcesyjnym do Unii Europejskiej zobowiązała się do oczyszczania wszystkich ścieków w dużych i średnich miastach do 2010 r., a do 2015 r. ma to objąć teren całego kraju. Dotrzymanie tych zobowiązań jest wielkim wyzwaniem i wyznacza obecne priorytety w strategii rozbudowy i modernizacji sieci uzbrojenia podziemnego na terenach zurbanizowanych.

W dużych miastach zasadniczym celem będzie rehabilitacja techniczna przewodów kanalizacyjnych oraz uzupełniająca budowa nowych przewodów w peryferyjnych dzielnicach. Na obszarach wiejskich, gdzie najczęściej jeszcze nie ma sieci kanalizacyjnych, podstawowym zadaniem stała się ich możliwie szybka budowa.
Proces tworzenia nowych i rehabilitacji istniejących sieci kanalizacyjnych na obszarze całej Polski z uwagi na wielkość inwestycji będzie trwał 20-30 lat1, a opóźnienia w zakresie jakości wody i oczyszczania ścieków w stosunku do rozwiniętych krajów europejskich ocenia się na 60 lat2. Według danych Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych będzie wymagał nakładów na poziomie 70 mld zł.
Ostatnie lata w dużych aglomeracjach to okres intensywnych działań mających na celu poprawę stanu technicznego infrastruktury podziemnej. Na ten cel pozyskiwane są bardzo duże środki z funduszy Unii Europejskiej.
 
Metody rehabil...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?