Jednym z przyszłościowych kierunków, zaproponowanym przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, jest uprawa roślin energetycznych skojarzona z oczyszczaniem gleb, np. nieużytków poprzemysłowych. Model ten stanowi szansę na odnowę ekologiczną i gospodarczą tego typu terenów.

Łatwa odnawialność biomasy roślin energetycznych powoduje, że zainteresowanie tym źródłem energii stale wzrasta, a ich uprawy zajmują coraz większą powierzchnię. Szacuje się, że w Europie jest prawie 800 tys. km2 terenów zanieczyszczonych lub potencjalnie zanieczyszczonych. Jedną trzecią z nich stanowią tereny zanieczyszczone metalami ciężkimi. Problem ten w dużej mierze dotyka krajów Europy Centralnej i Wschodniej, które w ostatnich dwóch dekadach minionego stulecia przeszły transformację gospodarczą. Niechlubnym skutkiem tych przemian są nieużytki poprzemysłowe, a także znaczny areał użytków rolnych nienadających się do uprawy żywności z powodu zanieczyszczenia gleb. Sposobem na ich odnowę ekologiczną i gospodarczą może być oczyszczenie gleb przy pomocy roślin energetycznych.

Przyszłościowy model

Wypracowywane w ostatnich latach przez Komisję Europejską regulacje zalecają, aby uprawy roślin na cele energetyczne, szczególnie na terenach wykorzystywanych rolniczo i nadających się do produkcji żywności, nie konkurowały z produkcją rolną na cele konsumpcyjne. Szacuje się, że w Polsce nawet 10% gruntów rolnych je...