Już sama przestrzenna rozległość sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, obejmująca całe zurbanizowane obszary oraz tereny, przez które prowadzi, stwarza problem ich utrzymania. Sieci te krzyżują się z sieciami energetycznymi, telekomunikacyjnymi, gazowymi i innymi, przebiegają wzdłuż szlaków komunikacyjnych w poprzek i pod nimi. W naszych warunkach klimatycznych sieci: wodociągowa i kanalizacyjna są głównie ukryte pod powierzchnią terenu. Umiejscowienie takie stanowi o złożoności problemów związanych z użytkowaniem i utrzymaniem tego elementu infrastruktury podziemnej niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania miast i gmin.

Sieć wodociągowa jest najdroższym elementem składowym w systemie zaopatrzenia w wodę. W jej skład wchodzą przewody magistralne, rozdzielcze, połączenia domowe oraz uzbrojenie. Rozciąga się ona od pompowni (zbiornika) wtłaczającej wodę aż do użytkownika (wodomierzy u odbiorców). Sieć wodociągowa, jako istotny składnik wodociągu, jest jednocześnie jego najbardziej wrażliwym elementem.
System kanalizacyjny w części pracuje jako system ogólnospławny, a w części jako system rozdzielczy, z przewagą tego pierwszego, do którego należą przede wszystkim starsze części sieci. Nowsze osiedla z reguły były wyposażone w kanalizację rozdzielczą, z której wody deszczowe są kierowane bezpośrednio do odbiorników, a ścieki sanitarne na oczyszczalnię.

Problem szybkiego i skutecznego wykrywania awarii

Awarie stale towarzyszą...