Bezwykopowe technologie budowy i renowacji sieci wod-kan cieszą się w Polsce coraz większym uznaniem. Firmy produkujące sprzęt oraz materiały prześcigają się w prezentowaniu rozwiązań mających na celu zmniejszenie liczby wykopów oraz usprawnienie procesów renowacji.

Miniony rok upłynął pod znakiem renowacji sieci wodociągowych. Dotychczas w tego typu działaniach prym wiodły technologie reliningu, close fit, crackingu statycznego, rękawów wykonanych z włókniny poliestrowej nasączonej żywicą epoksydową oraz metody natryskowe, tj. cementyzacja.

Szeroki wybór technologii

Technologia reliningu polega na wprowadzeniu do istniejącego, uprzednio wyczyszczonego rurociągu, nowego, w pełni funkcjonalnego przewodu rurowego. Stary rurociąg przejmuje natomiast funkcję ochronną dla nowego wodociągu.

Powszechnie stosowane są także technologie close fit, które charakteryzują się użyciem specjalnie wykonanej rury z polietylenu, formowanej na kształt litery U (stąd nazwa U-Liner). Jest to jedna z popularnych technologii, pozwalających na zmniejszenie średnicy w stopniu minimalnym, a jednocześnie niewymagająca od wykonawcy zajęcia dużego obszaru na placu budowy w mieście. Rura stosowana w technologii close fit odznacza się pamięcią kształtu. Po wprowadzeniu nowej rury do odcinka poddawanego renowacji rozpoczyna się proces parowania, dzięki czemu rura staje się elastyczna i odzyskuje swój ks...