Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? podsumowała wyniki Raportu benchmarkingu przedsiębiorstw wod-kan w Polsce za rok 2015. Niniejszy artykuł przedstawia analizę subiektywnie dobranych wskaźników raportu, dotyczących awaryjności sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

W ubiegłorocznym badaniu ankietowym za 2015 r. udział wzięło 145 przedsiębiorstw. To już szósty rok, który charakteryzuje utrzymującą się na zbliżonym poziomie liczbą uczestniczących w projekcie firm. Potwierdza to zainteresowanie przedsięwzięciem oraz potrzebę jego kontynuowania.

Garść statystyk

W grupie przedsiębiorstw biorących udział w badaniu za 2015 r. najwięcej było firm działających jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ? 85,52%. Spółki akcyjne stanowiły 10,34% badanej zbiorowości, a najmniejszą grupą przedsiębiorstw były zakłady budżetowe ? 4,14%.

Warto zaznaczyć, iż w porównaniu z latami ubiegłymi struktura formy prawnej wszystkich przedsiębiorstw objętych badaniem jest bardzo zbliżona. Zauważalnie wzrosła liczebność spółek handlowych, co odbyło się kosztem mniejszej liczby zakładów budżetowych. Jest to trend ogólnopolski, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Działalność związaną tylko ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę lub ze zbiorowym odprowadzaniem ścieków w badanej grupie prowadzi 69,7% przedsiębiorstw, pozostałe 30,3% to podmioty wielobranżowe.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że l...