Aktualnym poważnym problemem technicznym łódzkiej sieci wodociągowej jest niezadowalający stan techniczny rurociągów przesyłowych, magistralnych i rozdzielczych, spowodowany długotrwałym użytkowaniem oraz nagromadzeniem osadów w okresie dotychczasowej eksploatacji. Nasilanie się zjawisk korozyjnych jest powodem częstych awarii sieci wodociągowej.

Osady zgromadzone w ciągu wielu lat funkcjonowania systemu zaopatrzenia w wodę w znacznym stopniu ograniczają przepływ wody i obniżają jej jakość. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi od 1991 r. stosuje metodę czyszczenia i cementowania wewnętrznych ścian rurociągów w celu przywrócenia właściwych parametrów technicznych działania sieci wodociągowej. Prace renowacyjne prowadzone są metodą bezwykopową. Stosowana technologia umożliwia znaczną poprawę jakości wody dostarczanej odbiorcom oraz pozwala w stosunkowo krótkim czasie przekazać rurociąg poddany renowacji do ponownej eksploatacji.

Charakterystyka łódzkiej sieci wodociągowej
Łódzka sieć wodociągowa jest zasilana wodą dostarczaną z trzech podstawowych źródeł. Funkcjonujące aktualnie podsystemy ujmowania wody obejmują 43 studnie głębinowe położone na terenie miasta i na jego obrzeżach, ujęcie wody z rzeki Pilicy na wysokości Tomaszowa Mazowieckiego i studnie głębinowe – osiem w Rokicinach i siedem w Bronisławowie w rejonie Zalewu Sulejowskiego. Woda powierzchniowa z Zalewu Sulejowskiego już od połowy 2004 r. nie jest ujmowana.
Sieć...