Renowacje infrastruktury wod-kan są eko

Świat walczy z pandemią Covid-19, ale czas płynie, a problemy dotyczące m.in. stanu technicznego sieci wodociągowych i kanalizacyjnych narastają. Przedsiębiorstwa wodociągowe, coraz bardziej świadome stanu posiadanego majątku, w końcu zajęły się jego modernizacją.

Tak naprawdę istnieją dwie metody związane z podnoszeniem stanu technicznego sieci. Jedna to tradycyjna, wykopowa wymiana infrastruktury. Druga to ?bezwykopowe? renowacje. Chciałbym skupić się właśnie na renowacjach, przybliżyć kilka technologii z nimi związanych.

Zdecydowanie mniej utrudnień

Podstawowymi zaletami renowacji bezwykopwych są: minimalizacja utrudnień w ruchu ulicznym, brak ingerencji w inną infrastrukturę, szybkość realizacji oraz brak konieczności pozyskiwania szeregu decyzji administracyjnych, jak choćby pozwolenie na budowę. Nie ma jednak jednej, uniwersalnej technologii bezwykopowej, dlatego świadomość kierownictwa wodociągów musi być wysoka, a doświadczenie wykonawcy  duże. Istotne jest, by ten ostatni miał możliwość realizacji zadania w jak najszerszym spektrum technologii. Ułatwi to realizację szczególnie tych zadań, w których zamawiający oczekuje formuły ?zaprojektuj i wybuduj (wykonaj)?.

Do najefektywniejszych metod renowacji zaliczyć można :

  • renowację z wykorzystaniem krótkich modułów z GRP (Glass Reinforced Plastic),
  • ...