Rewaloryzacja założeń parkowych a projekty budowlane
Myśląc o zabytkowych założeniach parkowych czy ogrodowych, zawsze powinniśmy mieć na uwadze drzewa, krzewy i inne rośliny, które prócz układu dróg i ścieżek wraz z usytuowaniem istniejących obiektów budowlanych są ich elementem składowym. A jak to wygląda w praktyce w kontekście projektów budowlanych?
Okazuje się, że często substancje żywe są spychane na dalszy plan czy też całkowicie pomijane. Uwidacznia się to w projektach budowlanych, dla których często zieleń jest nie istotna, a historyczne rozplanowanie zieleni wraz z elementami architektonicznymi ich konstrukcją, układem oraz materiałem są zwyczajnie pomijane.
Krok po kroku
Projekt budowlany jest zbiorem dokumentów i projektów przedstawiających plany zamierzenia budowlanego. Szczegółowy zakres projektu budowlanego wskazuje ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2020 r., poz. 1333) oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2020 r., poz. 1609). Dodatkowo należy zauważyć, iż projektowanie w obiekcie czy obszarze zabytkowym wymaga przeprowadzenia wcześniejszej kwerendy archiwalnej w celu zebrania jak największej ilości informacji o terenie, aby ustalić, ile zachowało się z pierwotnego...