Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2000-2006 i przypadające na część tego okresu członkostwo Polski we Wspólnocie ożywiły dyskusję na temat procesów rewitalizacji. Przed tym czasem miasta podejmowały pewne działania noszące znamiona rewitalizacji, jednakże wobec ograniczonej dostępności środków finansowych w ich budżetach działania te nie były prowadzone w dużym zakresie.

Przygotowanie Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006 oraz Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) sprowokowały liczne środowiska samorządowe, gospodarcze, naukowe i społeczne do zintensyfikowania dyskusji na temat procesów rewitalizacji. Wymagania formalne, dotyczące projektów aplikujących o dofinansowanie ze środków strukturalnych w ramach ZPORR, stały się głównym motorem powstawania programów rewitalizacji na szeroką skalę, obejmujących często przedsięwzięcia, wobec których trudno użyć terminu „rewitalizacja”. Projekty zebrane w ramach tych programów niejednokrotnie koncentrowały się wyłącznie wokół działań infrastrukturalnych, przywiązując niewielką wagę do społecznych i gospodarczych implikacji tego procesu.
Czym więc jest proces rewitalizacji? Jest on przede wszystkim reakcją środowisk lokalnych na stan kryzysowy, zdiagnozowany na pewnym określonym terytorium, przy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?