Nadmiarowi wody i niedostatkom zieleni posłużył realizowany obecnie projekt kompleksowego zagospodarowania osiedla, którego jednym z elementów jest przedsięwzięcie polegające na rozwoju systemu gospodarowania wodami opadowymi na jednym z gdyńskich osiedli.

Osiedle Zamenhofa-Opata Hackiego, nazywane w skrócie ZOH, to zaniedbany fragment gdyńskiej dzielnicy Chylonia. Kilkupiętrowe szarobure bloki z wielkiej płyty, połacie zabetonowanego terenu, brak zieleni, trawniki zniszczone przez samochody parkujące wszędzie, gdzie się da, z powodu zbyt małych parkingów. Podczas coraz częstszych i gwałtownych ulew spowodowanych zmianami klimatycznymi, które szczególnie doskwierają Gdyni z powodu jej położenia, mieszkańcy brną w błocie i wodzie, natomiast latem doskwiera im spiekota i kurz ? teren osiedla przypomina wtedy pustynię.

Woda i zieleń w kontekście rewitalizacji

Niezakończony jeszcze projekt jest udanym, a pod pewnymi względami innowacyjnym przykładem szerszego, kompleksowego działania rewitalizacyjnego prowadzonego na obszarze wyznaczonym w ramach programu rewitalizacji.

Po pierwsze, przedsięwzięcie związane z poprawą gospodarki wodnej jest częścią zadania ?Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni? finansowanego ze środków Ministerstwa Środowiska. Jego celem jest zwiększenie odporności miasta na zmiany klimatu przez zabezpieczenie przed podtopieniami, zalaniami, powodziami. Po dr...